Ви увійшли як Гость | Група "Гості" Вітаємо Вас ! | RSS
Меню сайту
Пошук
Архів записів
Головна » 2022 » Березень » 23 » Магдебурзьке право
12:53
Магдебурзьке право
Герби Чернігова – від святого Владислава до одноголового орла | Новости

23 березня 1623 року. Чернігів отримав Магдебурзьке право. 399 років тому. На тому і стоїмо!

Привілеєм польського короля Сигізмунда ІІІ Чернігів отримав цей статус, який давав право організовувати в місті самоврядну громаду з автономними судово-адміністративними інституціями. Саме впровадження і розвиток Магдебурзького права стало основою становлення сучасного місцевого самоврядування.

А саме, Чернігів тоді отримав право на самоврядування, податковий і судовий імунітет, право власності на землю, пільги щодо ремесл і торгівлі. Місто з таким привілеєм володіло нерухомим майном, землею, запроваджувало податки тощо. Міста з Магдебурзьким правом також звільнялися від феодальних повинностей (окрім гужової). 

Одночасно Магдебурзьке право встановлювало порядок обрання міської влади, її функції, основні норми цивільного і кримінального права, правила судочинства та оподаткування, визначало діяльність купецьких об'єднань, ремісничих цехів, порядок торгівлі. Рада на чолі з бурмістром здійснювала управління містом і всіма господарськими справами громади.

Чернігівці мали право обирати собі повноважну раду строком на один рік. Колегія райців обирала бурмістра. Рада на чолі з бурмістром здійснювала керівництво містом, всіма господарськими справами громади. Передбачалося також обрання лави – органу судової влади на чолі з війтом. Лавники обиралися на все життя, а війт призначався королем і був найвищою посадовою особою в місті. Міській юрисдикції підлягали не тільки міщани, а й цехові ремісники та приписані до міста селяни.

Символом юридичної незалежності міста стала печатка з наданим королем гербом – зображенням святого Владислава «в зброї» з червоним прапором.

Отримання Магдебурзького права Черніговом – це значна подія, яка відповідала загальним тенденціям розвитку європейської цивілізації та позитивно вплинула на подальший розвиток міста.

Загалом Магдебурзьке право в містах України почало запроваджуватися з ХІV століття. На початку ХVІІ ст. Чернігівсько-Сіверська земля за Деулинською угодою 1618 року перейшла під владу Речі Посполитої. Польський уряд, прагнучи привернути на свій бік жителів міста, яке мало важливе стратегічне значення, надавало пільги і привілеї, передбачені Магдебурзьким правом. На середину 60-х років ХVІІІ ст. в Гетьманщині цей привілей мали 126 містечок і 11 магістратських міст. Серед останніх половина належала до Чернігівщини.

Переглядів: 244 | Додав: chcpto | Рейтинг: 0.0/0

Ви можете поділитись новиною з друзями, додати її до вибраного або підписатись на оновлення :
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Карта НПЦ України
МОН України
Електронна ліцензі
Форма входу
Наше опитування
Оцініть наш сайт
1. Відмінно
2. Добре
3. Непогано
4. Жахливо
5. Погано
Всього відповідей: 32
Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0
Корисні посилання
Профорієнтаційний термінал
Block title
Block content
Block title
Block content
Мова сайту

Чернігівський центр ПТО © 2010-2024 Система Orphus